bez názvu.pngvýlep_plakat_BITVA_U_CASLAVI_A3-page-001.jpg

12 let knihovny.png

výstav_P._Drahokoupil.jpg

 výstava Včela.png

Otevření Mateřské školy Žáky a rekonstrukce Obecního úřadu Žáky

_IMG_5751_panorama.jpgSobotní odpoledne 12. srpna 2017 bylo na Štrampouchu ve znamení slavnostního otevírání školky. Zúčastnilo se ho přes 70 místních obyvatel i návštěvníků z blízkého okolí. Starosta obce Tomáš Neužil poděkoval všem, kdo se podíleli na realizaci stavby, představil paní ředitelku Olgu Urbanovou a slečnu učitelku Zuzanu Dvořákovou, jejichž tým bude doplňovat hospodářka paní Alena Šťastná. A všem popřál do nového školního roku hlavně pevné nervy. Školku bude od září navštěvovat 20 převážně místních dětí.

Nová mateřská škola byla zřízena v čerstvě zrekonstruované budově stávajícího obecního úřadu.  Kancelář obecního úřadu byla oproti původnímu stavu přesunuta do přízemí, první patro a část přízemí bude využívat školka. Pozemek kolem budovy byl oplocen a vybaven herními prvky, aby mohl sloužit jako školní zahrada.

CZ_RO_B_C.jpgCelkové náklady na rekonstrukci budovy a zřízení mateřské školy i zahrady činily 7 223 992 Kč, v rámci projektu Optimalizace energetické náročnosti budovy OÚ Žáky obec získala dotaci 1 091 686 Kč z Operačního programu Životní prostředí 2014 - 2020. 

Paní učitelky kromě prohlídky interiéru školky a aktuálních informací pro rodiče připravily i drobnou výtvarnou aktivitu pro děti – společně vytvořili obraz z obtištěných dlaní prvních malých návštěvníků.

Přejeme všem dětem, ať se jim v nové školce líbí!

Fotky si můžete prohlédnout ve FOTOGALERII.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Problém s vodou v obcích Žáky a Štrampouch     vyřešil nový vodovod

      foto vodovod.jpg

Žáky - V sobotu 12. srpna 2017 proběhl v obci Žáky slavnostní ceremoniál u příležitosti dokončení stavby vodovodu. Jednalo se o druhou fázi dostavby, po jejíž realizaci jsou již obě části obce, Žáky i Štrampouch, zásobeny nezávadnou pitnou vodou. Obzvláště v Žákách představovala kvalita vody v posledních letech čím dál vážnější problém.

Vybudování vodovodu by nebylo možné bez finanční podpory Středočeského kraje ve výši 4.000.000,- Kč-. Náklady ve výši 5.970.794,- Kč byly vynaloženy na vybudování hlavního vodovodního řádu a 1.078.594,- Kč bylo vynaloženo na vybudování vodovodních přípojek. Tyto finanční prostředky přesahovaly finanční možnosti obce Žáky a proto velké poděkování patří zejména bývalému hejtmanovi panu Miloši Peterovi a současnému starostovi Města Čáslavi panu Jaromíru Strnadovi, bez jejichž podpory by tato akce nemohla být započata a úspěšně dokončena.

Ceremoniálu se zúčastnili zastupitelé obce i místní obyvatelé, pásku spolu se starostou Tomášem Neužilem přestřihl radní Středočeského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství Ivo Šanc.

      Ing. Jaromír Strnad                   Ing. Miloš Petera             logo_kr_stredcesky.jpg

         barva_(12_of_33).jpg                             Petera.jpg   

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dětský karneval

DSCN5404.JPGV sobotu 11. února 2017 se v pohostinství na Štrampouchu uskutečnil letošní karneval pro děti. Pod vedením tajemného černokněžníka a za doprovodu rodičů na něm řádilo přibližně 30 dětí.

Prohlédněte si fotky ve FOTOGALERII.

 

 

 

________________________________________________

Rozsvícení vánočního stromečku 2016

IMG_4902.JPGTradiční rozsvícení vánočního stromečku proběhlo letos na návsi na Štrampouchu v sobotu 3. prosince. Bohužel se asi smutnou tradicí stává i poškození stromečku - tomu letošnímu vandal polámal několik větví a špičku už pár dní po zasazení.

Předvánočního setkání sousedů se zúčastnili místní občané i chalupáři, aby si poslechli koledy (tentokrát za doprovodu kytary, harmoniky a flétny), vychutnali svařené víno a domácí štrúdly, vánočky a cukroví od místních pekařek. Na děti čekal vánoční ovocný punč, dárky pod stromečkem a letos i dílnička, ve které si mohly vytvořit vlastnoruční vánoční přání. Děti také společně připravily ozdoby na nový vánoční stromeček. Doufáme, že to jedličce udělá radost a s trochou štěstí a pomoci dál poroste, abychom si ji napřesrok mohli ozdobit a rozsvítit znovu.

Všem, kdo se podíleli na přípravě nebo přinesli ochutnat domácí dobroty, moc děkujeme.

 

Fotografie najdete ve FOTOGALERII.

_______________________________________________

Úklid u rybníka

DSC05010.JPG

V neděli 3. dubna proběhl u rybníka Jordán na Štrampouchu jarní úklid. Dobrovolníci z řad místních i chalupářů například vyčistili přítok, uklidili větve z hráze i z rybníka, shrabali suché listí a trávu.

DSC04963.JPG

DSC04993.JPG

 

 Všem pomocníkům patří velký dík za vložený čas i energii!

________________________________________________________________________

Vítání občánků

Na obecním úřadě na Štrampouchu se 12.prosince 2015 odehrálo první slavnostní Vítání nových občánků obce Žáky. Obec přivítala čtyři malé občánky, kteří se zde v letošním roce narodili, a jejichž rodiče si požádali o příspěvek, který náleží dle vyhlášky nově narozeným občanům obce od ledna 2015.

"Rodiče dítěte musí o příspěvek požádat, abychom splnili všechny náležitosti podle zákona, ale věříme, že tato formalita je jen malou komplikací a v příštím roce přivítáme další občánky", sdělil při příležitosti prvního Vítání starosta Tomáš Neužil.

Spolu s rodiči se slavnostní akce zúčastnilo dalších 17 hostů z řad prarodičů, starších sourozenců a dalších příbuzných. Tematické básničky přišly hostům zarecitovat Veronika Vernerová a Tereza Müllerová. Kromě finančního daru občánci obdrželi i drobný dáreček a pamětní list. Další Vítání občánků proběhne podle počtu přihlášených dětí pravděpodobně koncem roku 2016.

V případě zájmu o fotografie z Vítání občánků (viz FOTOGALERIE i další) se mohou rodiče zastavit s USB diskem obecním úřadě.

_______________________________________________

Rozsvícení vánočního stromečku 2015

Od druhé adventní neděle svítí stromeček před pohostinstvím na Štrampouchu. Tradiční Rozsvícení vánočního stromečku proběhlo za účasti velkého počtu občanů Žák a Štrampouchu, zdejších chalupářů i dalších návštěvníků. Místní děti si od stromečku odnesly mikulášské sladkosti, pro ostatní byl připraven punč, svařené víno a domácí dobroty připravené místními šikovnými pekařkami.  Sváteční předvánoční atmosféru pomohli dotvořit pánové Jiří Fiedler a Stanislav Kuba hraním koled a vánočních písní na kytaru, housle a harmoniku. 

Děkujeme všem, kdo se podíleli na přípravě akce.

Fotografie si můžete prohlédnout ve FOTOGALERII.

 

 

 

 

_____________________________________________

Dětský karneval 2015

21. února pohostinství na Štrampouchu "praskalo ve švech". Hemžilo se to tu čarodějnicemi, piráty, princeznami, rytíři, Indiány, beruškami, ale potkat jste tu mohli například i dinosaura nebo mumii. Na letošní karneval přivedlo své rodiče nebo prarodiče přes 40 dětí z Žák, Štrampouchu i okolí. Soutěžemi i tancem děti provázel tajemný černokněžník a jeho hudební doprovod. Velkou pochvalu za účast v soutěžích si zaslouží nejen děti, ale i jejich odvážní rodiče.

Fotografie si můžete prohlédnout ve FOTOGALERII.

________________________________________________________________________

 

_________________________________________________________________________

 

 

20. 9. Oleg

Zítra: Matouš

Informace ke kanalizaci

25.6.2018 rozhodnuto o přidělení dotace,
11.7.2018 zveřejněny přidělené dotace.
Do konce 07/2018 oznámení o ROPD. Nyní probíhá soutěž na výběr projektanta zadávací dokumentace - do konce 08/2018.
Zahájení soutěže na výběr zhotovitele - září, říjen 2018 a ukončením do konce roku 2018 (pokud se nikdo neodvolá).
Předpokládaný začátek stavby duben-květen 2019
Doba výstavby - 18 měsíců

 

Informace k odpadům

Termíny svozů v roce 2018.docx

Sběr odpadu.doc

Kam s odpadem- co kam patří a nepatří.doc

Co patří do nebezpečných odpadů.doc

Změna územního plánu

Změna územního plánu

Vyhledávání firem

Na levé straně stránek v odkazu "firmy" mají návštěvníci stránek možnost vyhledat firmy z okolí obce.

Historie

FK Ajax Štrampouch.doc

pametni_kniha_zaky_CB.pdf

Návštěvnost stránek

080959